YOGA IS A WAY OF LIFE

29. júna 2016

Denná prax: check. Odkladám podložku a zapisujem rýchlo myšlienky do mobilu. Možno môj blog konečne uzrie svetlo sveta. Pre istotu klopem, trikrát. Nech to stihnem ešte v tomto roku.

Moja jogová prax práve prežíva svoje svetlejšie obdobie. Konečne! Niečo ako renesanciu, keď to preženiem. Aby ste boli v obraze, zhrniem vám svoje posledné mesiace jedným slovom: vyčerpanie. Od leta sa mi na podložku stavalo ťažšie. Prerábka roomu, škola, zmeny. No aj napriek tomu som ju  (viac-menej) pravidelne rozložila. A učila sa neočakávať, klásť si reálne ciele, počúvať telo, vnímať svoje hranice. Viac dýchať a menej cvičiť. Boli dni, keď som bola pyšná na seba za 15 minút praxe. Čo to je len 15 minút? Terapia. No a konečne aj na mojej podložke vyšlo slnko. Juchúú.

Prečo to píšem? Lebo viem, že tieto ups and downs máme všetci. Sme ľudia. Chodíme do práce, do školy. Riešime denne tisíc vecí. Nemáme čas. A je dobré si pripomenúť, že kratšia prax z vás horšieho jogína nerobí. Aj menšo-väčšie výpadky. Vždy je lepšie sa vrátiť na podložku ako to neurobiť vôbec. A nie, nemusíte sa hanbiť. Učiteľ vás vždy rád uvidí.

Podľa tradície sa ashtanga joga cvičí 6x do týždňa. Je dobré si stanoviť deň, kedy nepraxujete a nemusí to zrovna byť sobota. Prax vždy prispôsobujete aktuálnej psychofyzickej kondícii. Občas sa stane,  že to na podložke preženieme. Občas sa zraníme, niekedy vymýšľa naša hlava. Ale presne toto, a pravidelnosť, nás učí zmeniť naučený sylabus na svoju terapiu. Pokiaľ je pre niekoho joga „len“ fyzická aktivita 2-3x do týždňa, je to úplne v poriadku. Motívy máme každý iné. Možno raz príde aj denná prax. A možno nie. Len prosím, očakávajte od jogy vždy len toľko, koľko dáte vy jej. Joga je cesta, životný štýl. Trošku vám prestaví priority, prinesie veľa pozitív, zmení to, čo potrebujete (nie čo chcete). A aj na tejto ceste je dôležitá rovnováha.

A keďže je tu obdobie novoročných predsavzatí, tak mám tip na jeden jogový: 15 minút praxe 3 mesiace. To znamená pozdravy slnka A+B a záverečné pozície (Yoga Mudra, Padmasana, Utpluthih a relaxačná pozícia). A v marci sa teším na vaše prípadné spätné väzby.

M.

99% MYSORE, 1% LED CLASS

27. februára 2019

Tak ako prvý hodina v štýle mysore býva čudnou pre ľudí z vedených hodín, tak pre mysoristov môže takou byť práve prvá vedená hodina. A prečo sa vlastne nechať raz za čas praxou previesť? 

Energia skupiny, zjednotený dych a extra motivácia ísť aj do pozícií, ktorým sa bežne vyhýbame. To všetko je vedená hodina Ashtangy. Zatiaľ čo „mysorové“ hodiny sú ideálne, keď sa chceme postupne naučiť celú sériu, naučiť sa pracovať s dychom a s vlastnými myšlienkami, tak raz za čas môže byť vedená hodina veľkou inšpiráciou na “posunutie” svojej praxe ďalej.

Ak existuje nejaké pravidlo pri vedenej hodine, tak je to neísť do pozície, či nevychádzať z pozície skôr ako učiteľ na hodine dopočíta nádychy a výdychy. Učiteľ vám totiž celú hodinu vedie. Počíta každý nádych a výdych v jednotlivých pozíciách, aj v prechodoch medzi pozíciami (vo vinyasách). Na vedenej hodine idú teda všetci jedným tempom. Pre niekoho to môže znamenať ísť rýchlejšie ako je zvyknutý vo svojej praxi, pre niekoho pomalšie. Idea je v tom, že niečo tak prirodzené a esenciálne pre naše bytie, ako je náš dych, úplne odovzdáme do rúk niekoho iného. Poddáme sa. Prispôsobíme sa energii skupiny a sami ju vytvárame. Po dlhodobej samostatnej praxi a práci na podložke to vie byť veľmi intenzívny zážitok.

Vedená hodina vám pripomenie poradie, názvy pozícií, počet vinyás a pomôže vám upriamiť pozornosť na správny dych. Dýchať prirodzene a nahlas, tak aby ste mali dostatok energie, ale zároveň ukludňovali svoju myseľ. Zo začiatku, najmä, ak je počítanie odlišné od vášho prirodzeného tempa, sa možno budete cítiť zmätene, možno aj trochu pobúrene či naštvane. Pravdou je, že je to veľká výzva. No po pár pozíciách zvyčajne prichádza úľava – adaptujete sa na nový rytmus a zistíte, že niektoré pozície sú zrazu úplne iné na pocit ako vtedy, keď ju robíte sami. Špeciálne, ak ide o náročnejšiu asánu, ktorou zvyčajne poriadne rýchlo „prehrmíme“, len nech už je za nami. Všetci také máme! Keď už ale raz zistíte, že pokoj, ktorý vychádza z plynulého dychu, sa prenáša aj na vaše telo v zložitej pozícii, môže vás to neuveriteľne posunúť ďalej.

Keď sa časom naučíte dychom ukľudniť svoje telo v náročnej pozícii na podložke, bude možno oveľa ľahšie ukľudniť sa aj v zložitejších životných situáciách mimo nej.

Rdk

MYSORE ONCE, MYSORE FOREVER

11. februára 2019

Aštanga joga je plynulá, dynamická, terapeutická, individuálna a tým iná ako ostatné skupinové jogy.

Systém aštanga jogy sa učí individuálne – odovzdáva sa z učiteľa na žiaka. Je to taká súkromná hodina v skupine, kde učiteľ nepredcvičuje a vy neopakujete. Od prvej hodiny sa totiž učíte podľa svojich schopností a vlastného tempa. Každý na hodine má jedinečný rytmus riadený dychom. Učiteľ je na hodine na to, aby učil a dopomohol. Nič viac, nič menej a pritom všetko. Učí vás poradie ásan, ktoré nasledujú za sebou a prostredníctvom dopomocí ukazuje vášmu telu, aj vašej hlave, kam až sa môže dostať. „Prinúti“ vás začať dýchať, napráva vás, jemne dotlačí, keď vidí, že to zvládnete, alebo povie, kedy je to lepšie v tej chvíli zabaliť a oddýchnuť si.

Niečo za niečo.

Treba byť pripravený na dve veci: asánový stereotyp a pamätanie si. Na hodinách totiž robíte stále tu istú sekvenciu (neskôr sekvencie). Z hodiny na hodinu vám však začnú pribúdať nové (a náročnejšie) pozície a teda aj nové psycho-fyzické výzvy. Týmto spôsobom si skladáte svoju vlastnú jedinečnú jogovú prax učíte sa (nielen) na podložke postarať sami o seba. A čo chceme my za učenie a trpezlivosť? Aby ste si čo najviac zapamätali, venovali sa na hodine len a len sebe a možno skúsili praxovať aj doma. Zároveň si však samozrejme uvedomujeme, že všetko, aj vlastná jogová prax, má svoj čas.

Čo teda očakávať od prvej hodiny?

Na prvej hodine vás učiteľ väčšinou naučí základ – denné jogové minimum – a to pozdrav slnku A (Surya Namaskara A), čo je séria 9 pohybov, pričom každému pohybu zodpovedá nádych alebo výdych. Nasleduje pozdrav slnku B (Surya Namaskara B), ktorý nadväzuje na áčko, ale je dlhší a o niečo zložitejší. Ak sa vám podarí na prvej hodine „udýchať“ a zapamätať si pozdravy slnku, ste na najlepšej ceste postupne zvládnuť pribúdajúce pozície. 

Čo vám to učenie dá okrem sily a ohybnosti?

Ako tak budete svoje telo ohýbať do rôznych smerov, pravdepodobne prídu emócie, pochybnosti, eufória, obavy, spomienky a všetky možné, aj nemožné myšlienky. Časom sa ich však naučíte vnímať, upratať, presmerovať a koncentrovať ich tam, kam potrebujeme a teda od fyzickej praxe možno postupne presuniete pozornosť aj k tým veciam, ktoré očami len tak ľahko nevidíme. 

“Ashtanga Yoga Is Internal Exercise. The Rest Is All Circus.”

– K Pattabhi Jois 

P.S: Koľko dáte do jogovej praxe vy, toľko dá ona vám. 

Rdk, Mchl

I LOVE TO BREATHE

4. februára 2019

“Deep breaths are like little notes for your body.” A nielen. Za hlbokým dychom je celé množstvo benefitov. Ale poďme od začiatku.

Z Patanjaliho ôsmich častí jogy je pranayama štvrtou. Je to určitý postup či technika dýchania, ktorá náš učí ovládať svoj dych a pracuje priamo s našou životnou energiou, pránou. Jej pravidelné praktizovanie zvyšuje naše povedomie a pripravuje myseľ na meditáciu.

“Pranayamovských” postupov je niekoľko a každá má svoje špecifické indikácie (a teda aj kontraindikácie, aby sa nezabudlo) a veľa, veľa výhod.

Nadi Shodhana je striedavé nadychovanie a vydychovanie raz pravou a potom ľavou nosnou dierkou (alebo opačne). Je vhodná pre väčšinu z nás, je ľahučká na praktizovanie a pritom jej prínos je obrovský. Nádi sú kanáliky, ktorými prechádza životná energia, shodhana znamená očistu a teda jej praktizovanie očisťuje nádi a napomáha k lepšiemu prúdeniu prány. Celkom stručné a logické, či?

Učenie sa tejto pranayamy môže prebiehať postupne. Najskôr môžete dýchať iba jednou nosnou dierkou (nádych aj výdych tou istou nosnou dierkou), neskôr prejsť ku striedavému dychu a v ďalších stupňoch môžete meniť rytmus dýchania tak, tak, že výdych je raz tak dlhý ako nádych. Existuje veľa “nadishodanovských” variácií a niektoré pokročilejšie techniky zahŕňajú zádrže dychu a špecifické doby nádychu a výdychu.

Vyššie uvedené pokyny sú určené na to, aby poskytli vhodný úvod, no samozrejme, je vždy najlepšie naučiť sa novú techniku “face to face”, a teda osobne od učiteľa.

Medzi benefity pravidelnej praxe je, že pranayamou sa okysličuje a detoxikuje naše telo, znižuje stres a úzkosť, upokojuje a omladzuje nervový systém, stimulujú sa nervové zakončenia v nosných dierkach. Pranayama pomáha zmierňovať prejavy respiračných alergií, podporuje bdelosť, jasnosť mysle a schopnosťsústrediť sa.

Celkom dosť výhod za pár minút času, že? Dajte nám preto na hodinách vedieť, a my vás “dýchať” s radosťou naučíme.

M.

OM FOR THE HOLIDAYS

23. decembra 2017

Myslím, že každý jeden z nás, vrátane mňa tu na druhom konci sveta, odpočítava posledné hodiny do nedele 24.12. Z kruhu pracovných povinností plynulo prechádzame do povinností vianočných a decembrový párty kolotoč sa vystredia s kolotočom lenivých dní. A hoci nám množstvo voľného času najbližšie dni hrá do jogových karát, tak vytiahnuť to podložkové eso z rohu izby chce viac motivácie ako kedykoľvek predtým.

Rutina je základ, rituál alfa omega. Každý rok je vás v decembri v roome tak o polovicu menej. Pracovné dedlajny, vianočné párty, zháňanie darčekov… úplne chápem, že máte hlavu inde. V tieto dni, keď večer padáme sociálnou únavou, je lepšie načasovať si prax na ráno. Naozaj! Vtedy si vieme najlepšie zariadiť chvíľu len pre seba. Tak si pripravte oblečenie na prax k posteli, dajte si teplú sprchu a kávu a začnite deň svojim jogovým rituálom! A  áno, hoci nie sme ráno taký silní a flexiblní už vôbec nie, tak prázdna hlava bez myšlienok to zaručene vykompenzuje.

Hellou, denné minimum! Na pozdravy slnka potrebujeme naozaj pár minút (aj so záverečným päťminútovým relaxom), čiže tu naozaj nie je priestor na výhovorky, že nie je dostatok času. Vedomie toho, že prax nemusí trvať hodinu a pol, je veľká motivácia na najťazší jogový krok – postaviť na podložku a začať. Neočakávajte, nedávajte si termíny, ktoré musíte splniť. Nie ste v práci, ale na podložke. Vnímajte sa a robte jogu tak, aby vám bolo v prvom rade super dobre.

Zbalte si podložku. Ak sa chystáte tieto dni za rodičmi, na chaty s kamošmi či na iný koniec sveta, zbalenie podložky je prvým krokom k praxovaciemu úspechu. Hoci podmienky na prax možno nebudú ideálne, učíme sa aj vďaka tomu viac dealovať s priestorom a so sebou.

Nesúdte svoju prax a buďte empatickí sami k sebe. Ak citíte viac stresu, nepushujte tieto dni svoju prax. Využite tieto dni čas na spomalenie, vnímajte sa. Menej cvičte, viac si užite pranajámu a relaxačnú časť. Preorientuje svoju pozornosť na iné veci a využite maximum z minima. A joga nie dobrá alebo zlá, je to jednoducho joga.

Jogovať môžte kdekoľvek. Zúžitkujte to, čo ste sa naučili na podložke, mimo nej. Nemusíte na nej stáť, aby ste začali dýchať. Nájdite si počas nasledujúcich dní trošku samoty, chodťe na vzduch, zhlboka dýchajte. Nezabudnite, že máte všetky zručnosti na to, aby ste sa vyrovnali s vianočným stresom.

A kľudne považujte december za udržiavací mesiac, vymeškané dobehnete v Novom roku. Hlavne si užite čas s rodinou, blízkymi, vypnite internety a načerpajte veľa energie. Radosť, láska, vďačnosť, dávanie a pomoc sú synonymá Vianoc. Aj joga nás učí vnímať  a prežiť tieto pocity. Ak nemáte čas na fyzickú prax, nestresujte sa a žite jogu mimo podložky.

M.

Je pár vecí, pre ktoré mi srdce bije. Joga je jasná všetkým, káva a víno, tým čo ma poznajú, tiež.  A milujem filmy, kino, vôňu kníh, sacharidy a letiská. Teda lepšie povedané letiskovú atmošku a to zalahnutie v ušiach pri vzlietnutí. Je to asi jediný čas, kedy som ok s tým, že nestojím pevne nohami na zemi. Inak mám paradoxne strach z výšok. No tu ho celkom slušne vyrovnáva nadšenie, že spoznám ďalší kúsok sveta a o niečo viac aj samú seba.

Srí Lanka. Hory, pláže, čaj, kari, surf, budhizmus, joga, ajurvéda. A práve tej ajurvédy mám tento rok v živote nejako viac. A mám taký pocit, že tento mesiac už nie len ja, že? Aby ste boli všetci v obraze, tak ajurvéda je liečebný systém. Jej názov znamená vedu o živote, dlhovekosti. Je to holistický prístup, ktorý sa zameriava na udržanie rovnováhy energie v tele, na liečenie ochorení a čo je najdôležitejšie, na ich prevenciu. Ako medicínsky systém je uznaná aj svetovou zdravotníckou organizáciou. A musím napísať, že výsledky treatmentov prekvapili aj tých najväčších skeptikov na našom ajur-jogovom tripe.

Pančakarma a širodhara. Začiatkom tohto roka som začala mať pocit, že by bolo strašne super, keby bolo možné prejsť nejakou úplne mega detailnou očistou na rôznych úrovniach. Teda vyčistiť nielen telo, ale aj hlavu. A ono sa mi to fakt splnilo. Pančakarma je ajurvédska detoxikácia, ktorá prečisťuje telo veľmi jemným spôsobom. Odstraňuje toxíny, omladzuje organizmus, regeneruje, navodzuje rovnováhu. Tento celý detoxikačný proces zahŕňa konzultácie s lekárom, prispôsobené jedlo, ajurvédske lieky na báze byliniek, čaje, olejové masáže, aplikáciu špeciálnych olejov na prečistenie nosa, uší, očí a taaaak. Širodhara očisťuje myseľ a upokojuje nervový systém. Aj keď v procese je opak pravdou, v konečnom výsledku je všetko ako má byť.

Naše dva týždne boli… Hľadám vhodné slová, ktoré by to vystihlo najviac. Boli zmysluplné a plnohodnotné. Zhodli sme sa, že by si to mal dopriať každý aspoň raz. Veľa sme sa naučili (aj o sebe), veľa nových vecí sme skúsili a ochutnali. Vyšli trošku z komfortnej zóny, aby sme zažili nové veci. A stálo to za to! Máme dobité baterky, čistý pocit v tele aj v hlave a motivejšn si to zopakovať o rok. Pretože OUR HEALTH IS VERY FUCKING IMPORTANT. Takže kto ide s nami posúvať hranice nabudúce?

A btw. po posledných dvoch týždňoch hľadám miesto kávy novú lásku k zelenému čaju. Decko vína raz za čas (veľmi dlhý čas) ževraj môžem.

M.

PRACTICE AND ALL IS COMING

10. februára 2017

Moon days = moja bilancovačka uplynulých dní. Raz za dva týždne sa zastavím z nastaveného tempa. Premýšľam nad svojou praxou, nad vašou praxou, nad vecami, ktoré sa dejú okolo mňa v roome či mimo neho. A tak hodnotím, spracúvam, uzatváram, púšťam a idem ďalej.

Dnes je spln a ja vám len chcem povedať, že ste pre mňa inšpirácia a motivácia. Je mega zdielať s vami tú vašu jogovú cestu a vidieť, že tie hodiny potu sa vyplatia. Často pozerám na vašu prax s obdivom ako ste už ďaleko. Ako boli na začiatku len pozdravy ťažké… A dnes je stojka na hlave jednou z tých ľahších pozícií a výzvy sú iné. Tie objavy v praxi, to že sa nemožné stáva možným, nás vracia pravidelne späť na podložky. Všetky tie prekonané pády a strachy sa oplatia. Tak sa tie naše jogové sny stávajú realitou.

A chcem vám len pripomenúť, že zlá prax neexistuje. Aj keď máte pocit, že občas stojíte dlhšie na jednom mieste, neriešte. Nič vám na podložke neutečie. Je v poriadku dať si kratšiu prax, je v poriadku nepridať žiadnu pozíciu na hodine, je úplne v poriadku pracovať na nejakej pozícii týždne, mesiace, roky. Všetky informácie prichádzajú vtedy, keď sme na ne ready. Najviac sa učíme vtedy, keď nám niečo nejde. Nie vtedy, keď nám ide všetko. Občas stačí zmeniť uhol pohľadu, nie svoju prax.

A viete čo je asi úplne najlepšie? Že tie najdôležitejšie veci sa dejú mimo našej podložky. To, čo sa učíme na nej si nesieme do bežného života. Toleranciu, trpezlivosť, disciplínu, rešpekt. To, že častejšie spomalíme a pomôžeme iným. Že sa častejšie zhlboka nadýchneme a vydýchneme pred tým, ako spustíme spŕšku zraňujúcich slov. Že prestávame prevracať oči a rezignovať, keď veci nejdú ako chceme. A viac konáme… s láskou k sebe a k druhým.

Practice… and all is coming.

M.

DAY OFF

10. januára 2017

To, že by sme pravidelne jogu robiť mali, vieme. To, ako často do vás tlačím na hodinách myslím dosť. A podľa vašich správ sa mi celkom darí. Mám strašne rada správy o vašich prvých „home made“ stojkách, prvých denných minimách, sem tam šťastných pádoch a iných vašich dôležitých jogových momentoch. Som na vás proud!

A máme aj povinné dni voľna. Myslím tie naozaj povinné. V ashtangovej praxi majú svoj zmysel a tradíciu. Táto tradícia je jednou z mála, ktorú faaaakt pravidelne a rada dodržujem. Dvere roomu sú dnes preto tradične zatvorené a ja som si konečne našla čas sadnúť k blogu a v skratke zhrnúť to, čo som sľúbila.

“Two ‘planets’ [grahas] one place, very dangerous.” Srí K. Pattabhi Jois

Moon Days sú dni, kedy je na jednej priamke Zem, Slnko a Mesiac. Podľa toho v akom sú poradí, hovoríme o splne alebo o nove. Gravitačné sily mesiaca a slnka pôsobia na zemský povrch, príliv a odliv je preto v tieto dni intenzívnejší. Keďže je naše telo z vody, niet sa čomu čudovať, že citlivejší z nás tieto dni na sebe vnímajú.

Počas splnu, máme energie veľa, cítime sa plní sily a naplnenia. Len viac lietame v oblakoch a menej stojíme nohami na zemi. Naopak pri nove, sme viac uzemnení, no náš fyzický výkon na podložke býva slabší. Sme v tieto dni viac unavení. V dni mesačného splnu a novu je telo náchylnejšie na zranenia. Podľa tradície sa fyzická prax robiť nemá. A hlavne, pokiaľ sa venujete praxi 6x v týždni, myslite na to, že potrebujete aj regenerovať. Niektoré zdroje uvádzajú necvičiť 12 hodín pred a po, iné až 24 hodín.

My ženy, máme voľno ešte v období našich dní. Niektorí učitelia odporúčajú nemať fyzickú prax celé obdobie (aj keby trvalo 10 dní), iní to nechávajú na individuálnom rozhodnutí. Myslím, že pokiaľ počúvate svoje telo, poznáte odpoveď aj samé. A pokiaľ si nie ste isté, vnímajte ako sa v tieto dni cítite. Či vám joga energiu dáva alebo berie, či vládzete alebo nie. Ja osobne mám voľno a užívam si to.  Viac sa prechádzam, venujem sa iným aktivitám, ktoré bežne nestíham. Pokiaľ sa ale rozhodnete mať prax, vynechajte určite obrátené pozície ako sviečka, stojka a pod.

A je tu ešte jedna vec, kedy je že naozaj jogovací zákaz. A to je teplota. V prípade, že nie ste práve len fit, ale bez teploty, skúste sa na podložku postaviť. Väčšinou pri prvom pozdrave slnka viete, či to pôjde alebo si radšej máte spraviť zázvorový čaj.

Taaaakže, keď si to všetko zrátame, tak nám v tom mesiaci zase až tak veľa dní na prax nezostane, že? Preto nečakajme s praxou na zajtra či od pondelka, ale užime si ju vtedy, keď môžme.

M.

Newsletter

Studio Updates & New Timetables Monthly